|Strona główna| |Aktualności| |Archiwum| |Galeria| |Jak możesz pomóc| |Caritas Polska| |Pomoc PEAD| |Program skrzydła|
|Dane teleadresowe| |Jak pomagamy| |Kinderland| |Przetargi| |O nas|
Jak możesz pomóc
Caritas Polska
Pomoc PEAD
Program skrzydła
Jak pomagamy
Kinderland

Podstrony
ŚDS Henrykowo
WTZ Henrykowo

Caritas Polska

Caritas Polska jest duszpasterską instytucją charytatywną Episkopatu Polski.
W stosunku do Caritas diecezjalnych pełni rolę pomocniczą.
Władzą nadrzędną dla Caritas Polskiej jest Konferencja Episkopatu Polski.
Ona też nadaje Caritas Polskiej statut i powołuje jej dyrektora.
Caritas Polska jest wyposażona zarówno w kościelną, jak cywilną osobowość prawną.
Jako organ centralny i ogólnokrajowy Caritas Polska pełni następujące funkcje:

- Koordynacyjną: koordynowanie, usprawnianie i ujednolicanie akcji podejmowanych wspólnie przez Caritas diecezjalne (Caritas Polska zatrudnia koordynatora stacji opieki i koordynatora do spraw mediów).
- Reprezentacyjną: reprezentowanie Caritas Kościoła w Polsce wobec innych podmiotów w kraju i za granicą (urzędów państwowych, mediów ogólnopolskich, organizacji zagranicznych i nmiędzynarodowych)
-Operacyjną: podejmowanie samodzielnej działalności pomocowej (organizowanie ogólnokrajowych zbiórek na pomoc dla zagranicy, wysyłanie transportów z tą pomocą, pozyskiwanie i udostępnianie środków na różne inicjatywy pomocowe w kraju, zarządzanie udzielonymi funduszami celowymi, finansowanie programów pomocowych za granicą).
-Formacyjno-informacyjną: organizowanie szkoleń i sympozjów; rozpoznawanie obszarów i skali ubóstwa w Polsce; działalność wydawnicza za pośrednictwem.